Przejdź do treści
Wczytuję...

Zawiasy w MacBookach zwykle działają płynnie, lekko i nie ma z nimi żadnych problemów. Co jakiś czas powinniśmy jednak o nie zadbać, o czym większość użytkowników zapomina. Nawet najlepszej jakości tworzywa z upływem czasu tracą swoje właściwości i pękają, a cały proces przyspiesza kurz i pył dostający się do wnętrza – zwykły ruch klapą Macbooka prowadzi wtedy do awarii.

Uszkodzone zawiasy MacBook – co robić?

Kiedy do uszkodzenia już doszło, pozostaje nam ocenić jak duże ono jest. Nie każda początkowa faza uszkodzenia zawiasów będzie wymagała natychmiastowej wizyty w serwisie, który je wymieni lub naprawi. Jeżeli pęknięcie nie jest duże i obudowa nie została uszkodzona, można spróbować dokonać naprawy na własną rękę.

Czasem jednak usterka się pogłębiła i zawias przestał w ogóle utrzymywać ciężar ekranu albo obudowa zaczęła się rozszczelniać czy odkształcać. Wtedy nawet pozornie niegroźny ruch, jak delikatne szarpnięcie czy stuknięcie może doprowadzić do kompletnego oderwania zawiasów, a wraz z tym do rozerwania przewodów, które się w tamtym miejscu znajdują. Warto poszukać pomocy w serwisie zanim przewody zostaną rozerwane, albo obudowa ulegnie poważnej usterce, ponieważ koszty naprawy samych zawiasów nie są zbyt wygórowane, ale po zniszczeniu innych elementów, wszystkie koszty naprawy mogą znacząco wzrosnąć.

Uszkodzone zawiasy MacBook - objawy

Uszkodzony zawias najprawdopodobniej nie uniemożliwi od razu korzystania z urządzenia. Pomimo irytacji użytkownika, wciąż będzie możliwe kontynuowanie pracy komputera. Wszystkie objawy możemy dostrzec oglądając element albo podczas otwierania lub zamykania urządzenia. Najczęściej da się zauważyć:

  • mechaniczne uszkodzenie zawiasu (pęknięcie, wyłamanie);
  • bardzo duży opór klapy podczas poruszania albo kompletny brak oporu;
  • rozchodzenie się obudowy na połączeniach elementów w okolicy zawiasów;
  • wyginanie się obudowy ekranu bardziej, niż wcześniej.

Dlaczego powinniśmy zdecydować się na naprawę?

Wiele osób może przekonać pozbycie się uczucia ciągłej irytacji, które towarzyszy korzystaniu z urządzenia z uszkodzonymi zawiasami. Każdorazowe szukanie „podpórki” pod ekran, albo konieczność szarpania się z obudową, nie nastraja pozytywnie do pracy czy nauki.

Dodatkowo, unikniemy uszkodzenia wyświetlacza na skutek uderzenia (jeżeli zawiasy nie trzymały matrycy odpowiednio mocno i ekran nam spadł w niekontrolowany sposób w stronę klawiatury, bądź do tyłu) i popękania ekranu albo połamania ramki.Zareagowanie wcześniej zapobiegnie również uszkodzeniu przewodów i taśm znajdujących się w okolicy zawiasów oraz zniszczeniu obudowy.

Naprawa zawiasów Macbooka – AppleFresh

Usuwanie usterki przebiega szybko, a do tego nie jest zbyt kosztowne. Całkowity koszt usługi zależy od modelu MacBooka i ceny części, która ma wpływ na finalną cenę. Posiadamy jednak dobry i szybki dostęp do części zamiennych, dzięki czemu często drobne usługi możemy wykonać od ręki, albo w kilkanaście godzin od momentu otrzymania urządzenia.

Aby mieć pewność, że wszystkie usterki w MacBooku zostały na pewno usunięte, dokonujemy bezpłatnej diagnozy, a po wykonanej usłudze sprawdzamy poprawność działania naprawionego sprzętu. Chętnie odpowiemy na wszystkie Państwa pytania i wyjaśnimy wątpliwe kwestie.