Przejdź do treści
Wczytuję...

Twój MacBook przestał wyświetlać obraz? Pojawił się czarny ekran i nic więcej nie da się zrobić? Prawdopodobnie została uszkodzona matryca! MacBook to urządzenie o bardzo kompaktowych rozmiarach i smukłej, estetycznej budowie. Ze względu na to, wszystkie podzespoły znajdują się blisko siebie, a ich naprawa wymaga wprawy, aby przypadkiem nie dokonać dalszych uszkodzeń.

Matryca w MacBook

Matryca, to część panelu LCD, i to właśnie na niej widzimy obraz. To ona odpowiada nie tylko za to, że widzimy obraz, ale także dostosowujemy jasność i to specyficzna budowa odpowiada za możliwość regulacji jakości grafiki. Budowa matrycy MacBook nie należy do prostych technologii. Wykorzystuje zjawisko polaryzacji światła w wyniku zmian orientacji ciekłego kryształu zatopionego w komórkach.  Tak zaawansowana technologia pozwala nam na swobodne korzystanie z MacBooka.

Elementy wyświetlacza są dość wrażliwe na upadki, a przede wszystkim naciski na ekran. W łatwy sposób mogą one doprowadzić do uszkodzenia. Może się jednak zdarzyć, że awaria nie wystąpi nagle, i będzie można zareagować zanim usterka uniemożliwi nam kompletnie korzystanie z komputera. Wymiana matrycy nie jest naprawą skomplikowaną ani trudną dla kogoś, kto ma w tym doświadczenie. Ingerencja osoby bez odpowiedniej wiedzy może doprowadzić do powstania kolejnych problemów, co w większości przypadkow zwiększa i koszty, i nerwy.

Objawy uszkodzonej matrycy MacBook

Jeżeli matryca jest jedną z części, która odpowiada za wyświetlanie obrazu, to większość uszkodzeń będzie błyskawicznie widoczna dla użytkownika i nie pozostaną długo ukryte. Nie działa wyświetlacz w twoim MacBooku? Oto najczęstsze objawy uszkodzonej matrycy:

  • niedziałający całkowicie wyświetlacz MacBook lub czarne nieregularne plamy na nim mogą oznaczać zbitą matrycę. Najczęściej takie uszkodzenie powstaje podczas upadku na ziemię lub nieumyślnego przygniecenia MacBooka. Werdykt? Konieczna wymiana;
  • kolorowe paski zmieniające się podczas ruszania myszką lub znikający i pojawiający się czarny ekran mogą oznaczać problem z taśmą matrycy Macbooka (to wiązka przewodów), lub z samą matrycą. Ten typ uszkodzenia klasyfikuje się do wymiany;
  • pojawiający się pojedynczy czarny, biały lub kolorowy punkt na ekranie, wyglądający jak kropka, oznacza uszkodzenie piksela. Tak zwany bad piksel jest wadą fabryczną i nie uniemożliwia użytkowania laptopa. Uszkodzonych pikseli nie da się naprawić w żadnej matrycy, w tym w matrycy MacBook, jeżeli chcemy pozbyć się pikseli, konieczna jest wymiana matrycy na nową;
  • bardzo słaba widoczność obrazu może oznacza problem z podświetleniem matrycy, jeżeli po poświeceniu na wyświetlacz dodatkowym źródłem światła, możemy zobaczyć obraz w sposób prawidłowy.

Wymiana czy naprawa matrycy MacBook

Kiedy matryca klasyfikuje się do wymiany? Kiedy wystarczy jedynie naprawa i nie będzie konieczności wymiany tego elementu? Oczywiście, to zależy.

W jakich przypadkach konieczna jest wymiana matrycy MacBook? Przede wszystkim wtedy, kiedy ulegnie ona fizycznemu uszkodzeniu, które widoczne jest gołym okiem. Między innymi chodzi o pęknięcia, zmiażdżenia, albo inne zniekształcenia w postaci wygięć. Wtedy sprawa jest dość oczywista i wymiana matrycy powinna rozwiązać problem.

Więc, w jakich przypadkach wystarczy naprawa? Tutaj sprawa bardziej się komplikuje, ponieważ naprawa może być możliwa wtedy, kiedy nie widzimy żadnego uszkodzenia fizycznego. Pojawiły się pewne objawy, takie jak zakłócenia na ekranie, ale nie pamiętamy, aby w jakikolwiek sposób MacBook nam spadł. Problem może być wywołany przez inną z powiązanych części, taką jak płyta główna, pasek matrycy czy awaria karty graficznej. Czasami wystarczy wymiana drobnego elementu czy przewodu, aby przewrócić MacBook do codziennego użytku.

Serwis matrycy MacBook

Serwis AppleFresh specjalizuje się obsłudze urządzeń marki Apple. W przypadku pojawienia się podejrzenia o uszkodzenie matrycy warto zgłosić się do profesjonalnego serwisu, aby uniknąć kosztów związanych z uszkodzeniem obudowy czy innych części podczas samodzielnej naprawy.

Cena naprawy matrycy MacBooka jest zależna od modelu i ceny części, a także od tego, czy nie zostały uszkodzone inne podzespoły. Nasz serwis przykłada najwyższą wagę do każdej wykonywanej naprawy, co potwierdzone jest kilkumiesięczną gwarancją. Staramy się wybrać najlepsze wyjście w indywidualnej sytuacji prezentowanej przez klienta.

Przy okazji wymiany ekranu - możemy również zaoferować kompleksowe czyszczenie układu chłodzenia, wymianę pasty termoprzewodzącej. Dysponujemy dostępem do wysokiej klasy podzespołów. Oddając w nasze ręce swojego Macbooka nie musisz obawiać się o nic - koszty naprawy i jej szczegóły są w pełni transparentne.

Diagnoza MacBooka jest w pełni bezpłatna i niezobowiązująca – wystarczy, że dostarczysz do nas sprzęt, a my go zbadamy i przedstawimy kosztorys. Dla osób, które zdecydują się na wysyłkę sprzętu odsyłamy do instrukcji, jak to zrobić oraz jakie informacje zawrzeć.