Przejdź do treści
Wczytuję...

Zalanie Macbooka

Nasz ukochany MacBook często towarzyszy nam w wielu różnych sytuacjach życia codziennego. Każdy z nas słyszał kiedyś o zasadach, żeby nie jeść i nie pić nad komputerem, jednak w rzeczywistości mało kto zwraca teraz na to uwagę. Kubki czy butelki stoją zwykle obok MacBooka, żeby móc łatwo do nich sięgnąć, a wtedy nietrudno o niefortunny wypadek. Serwisujemy Macbooki po zalaniu. Dysponujemy niezbędnym zapleczem technicznym, warsztatowym, posiadamy również niezbędną wiedzę teoretyczną oraz praktyczną w zakresie naprawy płyt głównych, uszkodzonych w wyniku kontaktu z cieczą.

Co robić po zalaniu MacBooka?

Prawdopodobnie do zalania już doszło, w innym wypadku nie szukamy przecież pomocy. Zanim MacBook znajdzie się w profesjonalnym serwisie, ogromne znaczenie ma reakcja właściciela w momencie, kiedy do wypadku doszło. Aby jak najbardziej minimalizować szkody możemy podjąć kilka czynności:

  • Po pierwsze, należy odłączyć zasilanie w postaci ładowarki.
  • Po drugie, równie ważne jest wyjęcie baterii (obecnie mało możliwe) lub wyłączenie akumulatora. W którymś miejscu na obudowie znajduje się mała „dziurka”, w którą należy wsunąć coś cienkiego – igłę szpilkę itd., a następnie nacisnąć. Jest to takie awaryjne wyłączenie MacBooka.
  • Po trzecie, w miarę możliwości usuwamy płyn z MacBooka w konkretny sposób. Jeżeli został zalany od dołu, kładziemy go na ręczniku papierowym. Jeżeli MacBook doznał zalania od góry, to kładziemy go klawiaturą do dołu na ręcznikach papierowych.
  • Po czwarte! Nigdy nie włączaj zalanego MacBooka, żeby sprawdzić czy działa!

Jak najszybciej udaj się po pomoc do kogoś, kto będzie w stanie rozłożyć MacBooka i osuszyć wszystkie komponenty od środka. Dlaczego to takie ważne?

Uszkodzenie MacBooka po zalaniu - elektrokorozja

Rozłożenie i osuszenie MacBooka od środka jest ważne, aby uniknąć zjawiska tak zwanej elektrokorozji. Jest to rdzewienie metalu na skutek działania prądu. Oznacza to, że jeżeli metal uległ kontaktowi z napojem, a następnie przez tą część przeszedł prąd, to na skutek reakcji chemicznej metal ulega uszkodzeniu. Szansa wystąpienia takiego zjawiska jest tym wyższa, im bardziej zalany był MacBook oraz im bardziej napój był przetworzony.

Od czego zależy siła procesu elektrokorozji? Przede wszystkim od typu napoju, który zalał nasze urządzenie. Napoje słodzone, takie jak soki czy Coca-Cola zawierają w sobie kwasy i inne substancje chemiczne. Ich obecność znacząco przyspiesza proces korozji. Tak samo sprawa ma się z napojami zawierającymi alkohol, takimi jak piwo czy drinki. Zalanie zwykłą wodą również może być groźne, jednak ryzyko wystąpienia reakcji chemicznych jest znacznie niższe.

Naprawa MacBooka po zalaniu – serwis AppleFresh

Skoro niejednokrotnie wystarczy wyczyścić i osuszyć urządzenie, to dlaczego potrzebujemy serwisu? Przede wszystkim dlatego, że w czasie zalania uszkodzeniu mógł ulec jakiś komponent, a żeby się tego dowiedzieć, potrzebna jest specjalistyczna wiedza. Część osób również nie chce się sama podejmować rozkładania obudowy.

Może zdarzyć się, że z powodu zwarcia czy zbyt rozległej korozji nie wystarczy samo wysuszenie laptopa w domowych warunkach. Może być konieczne:

  • odzyskiwanie danych, jeżeli płyn dostał się do wnętrza dysku twardego. W takim wypadku naprawa nie jest możliwa i należy uszkodzony dysk wymienić. Wcześniej jednak potrzebne jest zastosowanie zaawansowanych technologii do odzyskania informacji zapisanych w komputerze.
  • wymiana podzespołów na nowe, jeżeli stare uległy zbyt dużej degradacji;
  • lutowanie BGA, jeżeli w któryś z układów BGA dostał się płyn. Ten typ lutowania możliwy jest tylko dla posiadaczy zaawansowanej stacji lutującej;

Są to czynności, które warto powierzyć profesjonalnemu serwisowi. Przede wszystkim dlatego, żeby nie poczynić dalszych szkód i nie narazić się na kolejne koszty.

Nie jesteśmy serwisem, który spieszy się wymieniać całe moduły - jesteśmy elektronikami którzy wielokrotnie podejmują się naprawy konkretnej części, a nie wymiany całości. Co istotne - naszym zdaniem, poprawna operacja w zakresie kompleksowego serwisu urządzenia uszkodzonego w wyniku działania cieczy - może być objęta gwarancją i pełną odpowiedzialnością firmy serwisowej.