Przejdź do treści
Wczytuję...

Bez sprawnie działającego układu grafiki nie jesteśmy w stanie korzystać z komputera. O ile w przypadku awarii wyświetlacza jesteśmy w stanie podłączyć zewnętrzny, tak w przypadku uszkodzonej karty graficznej niewiele można łatwo zrobić. Cały układ graficzny odpowiada za to, aby sygnały wysyłane przez komputer zostały przetworzone na obraz i zrozumiałe dla nas, jako użytkowników.

Układ BGA w MacBooku

Rozwinięciem skrótu BGA jest Ball Grid Arrey, czyli „tablica kulek”. Jest to specyficzny typ obudowy układów scalonych. Wyprowadzenia układu znajdują się na spodzie w postaci małych, srebrnych kulek i to one stanowią połączenia z resztą podzespołów.

Gdzie występuje układ BGA?

Ten typ układu często występuje w kilku podzespołach laptopa. Jednym z nich jest układ graficzny.

Na czym polega uszkodzenie układu BGA?

Układy BGA ulegają jednemu rodzajowi uszkodzeń polegającemu na uszkodzeniu lutów, czyli srebrnych kuleczek będących połączeniami.

Zimne luty”, to określenie na przerwanie takiego połączenia. Kiedy dochodzi do przerwania struktury kulki czyli na przykład pęknięcia i tworzy się przestrzeń między nią, a płytą, to układ przestaje „stykać”.

Objawy uszkodzenia układu grafiki MacBook

Jednym z układów BGA w komputerze jest układ graficzny. Odpowiada on nadrzędnie za wszystko, co jest związane z wyświetlaniem obrazu. Do objawów jego uszkodzenia należą:

  • artefakty, czyli obraz z przekłamaniami, jak na przykład wyświetlanie kilku pulpitów jednocześnie, na ekranie z dużą pewnością wskazują na uszkodzoną kartę graficzną;
  • czarny ekran i świecące się diody na przykład sygnalizująca włączanie MacBooka, mogą oznaczać problem z kartą graficzną lub mostkiem północnym, który ma duży wpływ na poprawne działanie obrazu;
  • brak możliwości instalacji sterowników karty graficznej.

Naprawy układu graficznego w MacBooku – lutowanie BGA

Sposoby naprawy skomplikowanego układu BGA są dwa, bez względu na to jakim jest podzespołem:

  • reballing, czyli odlutowanie układu z płyty głównej, nałożenie nowych kulek i ponowny montaż na płycie. Jest skuteczną metodą naprawy tylko wtedy, gdy jedyną częścią układu, która uległa uszkodzeniu jest spoiwo i pojawiły się zimne luty;
  • wymiana układu na nowy jest konieczna w wypadku, kiedy układ należał do wadliwej serii, posiadał jakieś uszkodzenia mechaniczne, bądź kiedy zastosowanie reballingu z wykorzystaniem lutowania BGA nie przyniosło rezultatu w postaci usunięcia usterki

W obu wypadkach konieczne jest korzystanie ze specjalistycznej stacji lutującej. Oferujemy wymianę lub naprawę układu graficznego w MacBookach.

Lutowanie BGA w AppleFresh

Posiadamy specjalistyczne stacje lutujące, których użycie jest niezbędne jeżeli należy dokonać naprawy układów BGA. W miarę możliwości zawsze staramy się naprawić uszkodzone części, co w wielu przypadkach generuje znacznie mniejsze koszty, niż zakup nowej części.

Serwisanci pracujący w naszym serwisie mają doświadczenie będące rezultatem wielu takich napraw. Decydując się powierzyć nam swojego MacBooka mogą mieć Państwo pewność co do pełnej transparentności w wykonaniu zlecenia. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania techniczne oraz wyjaśnimy kwestie, które są niezrozumiałe. Diagnoza MacBooka jest bezpłatna, tak samo jak wykonanie kosztorysu naprawy oraz propozycja konkretnego rozwiązania problemu. Do Państwa należy decyzja, czy po otrzymaniu informacji o kosztach naprawy sposobie jej wykonania, zdecydują się Państwo na pozostawienie nam MacBooka.