Przejdź do treści
Wczytuję...

Problem z kamerą w MacBook

Kamera w laptopie w większości przypadków jest już standardem. W przeszłości, kojarzone były one z niezbyt dobrą jakością i prędkością przesyłu obrazu, lecz w sporej mierze uległo to zmianie. Dziś wiele osób korzysta z kamerki w laptopie do rozmów ze znajomymi, wideokonferencji w pracy, czy w celach edukacyjnych, na różnego rodzaju zajęciach. Co zrobić, kiedy kamerka, której regularnie potrzebujemy, uległa uszkodzeniu? Jakie mogą być tego przyczyny?

Kamera internetowa w MacBook

Po pewnych istotnych zmianach, które zaszły w naszej rzeczywistości, home-office i e-learning bardzo się rozwinęły, a przy tym zapotrzebowanie na sprawne kamerki internetowe wzrosło. Taka kamerka spełnia trzy główne funkcje:

 • pozwala na prowadzenie wideorozmównajpopularniejsza funkcjonalność. Szczególnie przydatna podczas zajęć przez internet, kursów, konsultacji;
 • za jej pomocą możemy robić zdjęcia (mało popularna funkcjonalność w dobie wszechobecnych smartfonów);
 • umożliwia nagrywanie filmów (jakość często również przegrywa ze smartfonem).

Producent MacBooków deklaruje wysoką jakość obrazu rozmów wideo. Czasami jednak wolimy zachować swoją prywatność. Aby dezaktywować kamerę, można wykorzystać trzy sposoby:

 • wyłączyć ją w ustawieniach MacBooka;
 • zasłonić kamerę za pomocą specjalnej zaślepki;
 • rozłączyć kamerę całkowicie od dostępu do prądu. W tym celu konieczne jest zdemontowanie najpierw ramki ekranu.

Kamera w MacBooku nie działa – przyczyny

Przyczyn, dla których kamera internetowa nie działa, może być kilka – od tych „głupich” i prozaicznych, po te bardziej skomplikowane. Najczęstsze przyczyny niedziałania kamery, to:

 • uszkodzenie mechaniczne elementu, które kwalifikuje je do wymiany na nowe;
 • zwarcie lub przepalenie elementów elektroniki kamery, bądź taśmy na skutek czego tracą one swoje właściwości;
 • aplikacje nie mają dostępu do korzystania z kamery, przez co nie mogą jej włączyć, nawet kiedy sami odpalamy program. Należy to zmienić w ustawieniach aplikacji lub ustawieniach prywatności;
 • uszkodzone sterowniki - sterowniki, to nic innego, jak małe programy. System komunikuje się z różnymi częściami urządzenia i z urządzeniami zewnętrznymi, takimi jak na przykład drukarki. Niestety, język który jest używany przez system, to język kompletnie niezrozumiały dla innych podzespołów urządzenia. Dlatego potrzebujemy sterowników, które przetwarzają żądania systemu na konkretne, zrozumiałe instrukcje dla urządzenia.

Uszkodzenia kamery raczej nie należą do tych poważnych i nie ma się czego obawiać. Czasami wystarczy „poszperać” trochę w ustawieniach, w innym przypadku przyda się pomoc kogoś, posiadającego niezbędną wiedzę. Jesteśmy w stanie przeprowadzić dokładną diagnozę (bezpłatnie) na podstawie której stwierdzimy - co jest dokładną przyczyną usterki. Jeśli będzie taka potrzeba - wymienimy kamerę w Twoim sprzęcie. Sprawdzimy również sterowniki, ustawienia systemowe, jeśli trzeba - wykonamy naprawę innych modułów.

Kamera w MacBooku nie działa - co robić?

Stwierdziliśmy wyżej, że w części przypadków nie będzie konieczności odwiedzania profesjonalnego serwisu, jeżeli mamy czas i odpowiednią ilość determinacji jesteśmy w stanie sami coś zdziałać. Możemy wcześniej sprawdzić kilka rzeczy, które pozwolą nam wyeliminować usterkę, albo chociaż zawęzić opcje.

 • Pierwszą rzeczą, którą możemy zrobić, jest ponowne uruchomienie MacBooka. Czasami będzie on miał chwilę, żeby „odpocząć”, i problem rozwiąże się sam – po prostu zniknie.
 • Inną popularną przyczyną, dla której różne sprzęty nie współgrają z naszym MacBookiem, są zepsute lub uszkodzone sterowniki. Z różnych przyczyn dochodzi czasem do ich naruszenia, co uniemożliwia prawidłowe korzystnie z urządzenia. Aby dowiedzieć się, jak konkretnie zainstalować na nowo sterowniki różnych urządzeń, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki.
 • Sprawdzenie ustawień posiadanych aplikacji, to kolejna z potencjalnych przyczyn awarii, którą możemy rozwiązać sami. Aby tego dokonać, poszukajmy ustawień dostępu aplikacji i upewnijmy się, że aplikacje, na którym nam zależy, mają dostęp do aparatu

 

Naprawa uszkodzonej kamery MacBook – AppleFresh

Kiedy potrzebujesz sprawnej kamery, a pojawiają się jakieś problemy czy zakłócenia – zgłoś się do nas. Znamy doskonale architekturę sprzętu Apple, doskonale znamy konstrukcje Macbooków. Poradzimy sobie z tą, jak również każdą inną usterką Twojego sprzętu. Jeśli będzie taka potrzeba - wymienimy kamerę MacBooka. Sprawdzimy również sterowniki, ustawienia systemowe, jeśli trzeba - wykonamy naprawę innych modułów.

Możesz spodziewać się w pełni bezpłatnej diagnozy, po wykonaniu której otrzymasz kosztorys naprawy. Nasi serwisanci chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i wyjaśnią kwestie, które budzą wątpliwości. Co więcej, diagnoza jest w pełni niezobowiązująca! Co to oznacza? Jeżeli z jakiegoś powodu nie zdecydujesz się pozostawić u nas sprzętu, bo na przykład jego naprawa nie będzie Twoim zdaniem opłacalna lub niezbędna, nie płacisz nic.