Przejdź do treści
Wczytuję...

Klawiatura MacBook

Klawiatura jest elementem komputera powszechnie znanym i każdy wie, że służy do wpisywania danych do urządzenia. Klawisze zawsze ułożone są w ten sam sposób, co pozwala nam bez problemu zmieniać urządzenia bez konieczności ponownego uczenia się układu znaków (istnieje kilka uznanych układów, jednak najpopularniejszy jest QWERTY). Dzięki temu oszczędzamy czas i nerwy, nie musząc za każdym razem szukać konkretnego znaku na klawiaturze, bo już wiemy, gdzie on powinien się znajdować. Klawiatury mogą składać się z:

 • 82 klawiszy – większość klawiatur stosowanych w laptopach, z tym w MacBookach, nie posiadają klawiatury numerycznej;
 • 104 klawiszy – stosowane w niektórych, dużych laptopach i w większości klawiatur podłączanych za pomocą USB.

Macbooki korzystają z tak zwanej klawiatury wyspowej. Charakteryzuje się ona tym, że każdy klawisz ma zaokrąglone rogi. Apple było jednym z pierwszych producentów, którzy wprowadzili ten typ budowy do powszechnie produkowanych modeli.

Jak działa klawiatura MacBook?

Jak to się dzieje, że naciskamy prostokącik z nadrukiem jakiejś literki, a ona błyskawicznie pojawia się na ekranie? Wszystko za sprawą obwodu przewodzącego prąd, znajdującego się pod całym elementem. Najczęściej wykorzystywane obecnie są klawiatury z gumą przewodzącą. Każdy klawisz posiada swoją gumę i po naciśnięciu, styka się ona z obwodem drukowanym, co powoduje przesłanie sygnału do komputera.

Ale skąd MacBook wie, jaki przycisk oznacza jaką literkę? Każdy klawisz ma przypisaną własną parę sygnałów, tak zwany „scancode”, które komputer „rozumie”. Po wysłaniu sygnału guma wraca na swoje miejsce i zadziała ponownie, jeżeli wciśniemy przycisk. Związane z klawiaturą jest jeszcze pojęcie „skok klawisza”. Oznacza ono dystans, jaki musi przebyć klawisz, żeby spotkać się z dnem klawiatury. My odczuwamy go jako lekkość i głębokość z jaką wciska się przycisk.

Problemy z klawiaturą MacBook

objawy

Do objawów uszkodzonej klawiatury możemy zaliczyć:

 • klawisze wypadające ze swojego miejsca;
 • cała klawiatura lub niektóre klawisze nie działają;
 • jakiś przycisk czasem działa, a czasami nie;
 • klawisze ciężko się wciskają;
 • klawiatura sama pisze literki;
 • klawisze nie odskakują poprawnie po wciśnięciu.

przyczyny

Przyczyny niedziałającej klawiatury MacBooka tak naprawdę często się powtarzają, w innych markach również. Są to między innymi:

 • zalegający brud i kurz, który dostał się pod przyciski. Bez regularnego, profilaktycznego czyszczenia, problemy z niektórymi klawiszami bardzo prawdopodobnie mogą się zdarzyć;
 • zalanie MacBooka również w wielu przypadkach powoduje późniejsze problemy z klawiaturą;
 • mechaniczne uszkodzenie klawiatury lub uszkodzenie taśmy klawiatury;
 • uszkodzone sterowniki, często na skutek aktualizacji. Rozwiązaniem jest ponowna ich instalacja. Wszystko powinno wrócić do normy.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, kiedy zorientujemy się, że coś jest nie tak, to najzwyklejsze ponowne uruchomienie MacBooka. Może się okazać, że po prostu coś się błędnie wczytało i problem rozwiąże się sam po wyłączeniu i włączeniu za drugim razem.

Naprawa klawiatury MacBook – AppleFresh

Wyjścia w przypadku niedziałającej klawiatury Apple są dwa:

 • albo musimy wymienić całą klawiaturę,
 • albo wystarczy wymienić uszkodzony przycisk.

Ten czynnik w dużej mierze determinuje koszty, jakie właściciel Macbooka będzie musiał ponieść, chcąc naprawić swoje urządzenie. Samo wyjęcie klawiatury z tych modeli laptopów jest dość czasochłonne, ponieważ nie da się jej tak po prostu wyjąć od góry. Z tego względu nie jest zalecane próbowanie samodzielnych wymian bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego.

W serwisie AppleFresh bez większych trudności uwolnimy cię od problematycznej klawiatury zastępując jej przyciski, lub ją całą, nowym, sprawnym modułem. Po bezpłatnej i niezobowiązującej diagnozie wstępnej podejmiemy decyzję odnośnie tego, czy jesteśmy w stanie naprawić klawiaturę, komputer, czy też ją wymienić.

Bazujemy na podzespołach wysokiej klasy. Przy okazji prac nad klawiaturą możemy dodatkowo zaproponować konserwację sprzętu, czyszczenie układu chłodzenia, czy wymianę past termo-przewodzących. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami pod numerem telefonu 22 599 42 31, gdzie nasi pracownicy odpowiedzą na wszystkie pytania i wyjaśnią niejasne kwestie.