Przejdź do treści
Wczytuję...

Ile żyje bateria iPhone?

Każda bateria charakteryzuje się określoną pojemnością, najczęściej wyrażaną w mAh. To, jak szybko nasz iPhone się rozładowuje zależy od pojemności baterii, a także od poziomu zużycia energii. Realna pojemność baterii jednak często już na początku użytkowania różni się od tej, deklarowanej przez producenta. Oznacza to, że chemia użyta do wyprodukowania akumulatora była niskiej jakości, albo sam materiał został już wyeksploatowany.

Takie zjawisko występuje nie tylko w niszowych markach, więc przed zakupem baterii nawet renomowanego producenta powinniśmy dowiedzieć się o niej więcej. Rozbieżności pomiędzy pojemnością deklarowaną, a realną, mogą dochodzić nawet do 50 – 70 %, co oznacza, że zakupiona bateria może mieć tak naprawdę połowę mniej miejsca do magazynowania energii, niż napisano na opakowaniu.

Jeżeli chodzi o całkowitą żywotność baterii, to przyjmuje się, że jest to około 500 cykli ładowania. Z każdym kolejnym rozładowaniem bateria odrobinę traci zdolność magazynowania, co po upływie kilku lat albo nawet miesięcy, może zostać zauważone poprzez szybsze rozładowywanie się iPhone.

Dlaczego bateria iPhone się rozładowuje? – przyczyny

Po całonocnym ładowaniu, iPhone powinien działać bez zarzutu na baterii przez co najmniej kilka godzin. Kiedy bateria została uszkodzona, może dojść do sytuacji, w której odłączyło się naładowany telefon, a po upływie chwili jego naładowanie gwałtownie spadło.

Jakie są przyczyny tego, że bateria zbyt szybko się rozładowuje?

  • defekt baterii wynikły z wadliwych materiałów albo niepoprawnej produkcji;
  • zużyta bateria na skutek wielu zakończonych cykli;
  • awaria płyty głównej;
  • zwarcie na płycie głównej;
  • zalanie płyty głównej, które doprowadziło do elektrokorozji.

Objawy uszkodzonej lub zużytej baterii iPhone

Przede wszystkim, najbardziej rozpoznawalnym objawem, który skłania nas do szukania problemu w baterii, jest zbyt szybkie wyładowywanie się jej podczas normalnego, niezbyt intensywnego użytkowania. Jeżeli kiedyś nasz iPhone z łatwością wytrzymywał jeden dzień bez ładowania, a teraz bezwzględnie wymaga doładowania z ciągu dnia, warto pomyśleć o wymianie baterii. Na pewno jest to rozwiązanie znacznie mniej kosztowne, niż zakup nowego iPhone.

Drugim charakterystycznym objawem, jest samoczynne wyłączanie się telefonu lub jego restartowanie, mimo że poziom mocy nie osiągnął jeszcze minimum. Zdarza się to zwykle w przypadku starszych modeli w których nigdy nie została wymieniona bateria.

Samodzielna wymiana nie należy do łatwych i potrzeba do niej kilku specjalistycznych narzędzi, które raczej nie są w posiadaniu zwykłego użytkownika iPhone. Obudowy w naszych iPhonach są klejone, więc próby otworzenia ich na siłę mogą jedynie doprowadzić do powstania pęknięć na wyświetlaczu czy korpusie. Powinniśmy pamiętać, że baterie litowo-jonowe są łatwopalne i w razie przypadkowego uszkodzenia mogą ulec zapłonowi. Jeżeli będziemy mieli wrażenie że bateria wewnątrz obudowy „spuchła”, to niezwłocznie udajmy się do profesjonalnego serwisu.

Wymiana baterii w iPhone – AppleFresh

Wymiana baterii nie należy do skomplikowanych czynności, i po wykonaniu setek takich wymian możemy śmiało stwierdzić, że potrafimy ją wykonać szybko i sprawnie. Największym zagrożeniem jest jednak wybór nieodpowiedniej baterii, której parametry realne będą znacząco inne, niż te zadeklarowane przez producenta. Korzystając jedynie ze sprawdzonych części możemy wymienić baterię w iPhone na nową, oryginalną, a nawet poszukać rozwiązania, które pozwoli na jeszcze dłuższe użytkowanie telefonu.

Niestety obecnie samodzielna wymiana baterii może być naprawdę trudna, ponieważ nie istnieje już łatwy i szybki sposób na rozłożenie obudowy. Konstrukcja smartfonów została zaprojektowana tak, aby przeciętny użytkownik raczej nie zabierał się do jej otwierania. Zlecenie usługi profesjonalnemu serwisowi może kosztować nas paręset złotych (zależnie od modelu i problemu), ale i tak jest to cena wielokrotnie niższa, niż zapłacilibyśmy za nowego iPhone, a także takie rozwiązanie jest korzystniejsze z punktu widzenia ekologicznego wykorzystania zasobów.