Przejdź do treści
Wczytuję...

Czyszczenie układu chłodzenia Macbook

Układ chłodzenia, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie chłodzić naszego MacBooka. Czy jest niezbędny? Zdecydowanie tak, ponieważ wewnątrz laptopa pracujące podzespoły mogą wytwarzać ogromne ciepło, które bez odpowiedniego odbioru uszkodziłoby całego MacBooka. AppleFresh oferuje czyszczenie i konserwację układu chłodzenia, co pozwoli cieszyć się sprawnym urządzeniem na dłużej.

Układ chłodzenia MacBooka

W większości, układy chłodzenia działają na podobnej zasadzie, czasem różnią się jedynie wykorzystaną cieczą czy technologią. Ich zadanie jest takie: odebrać ciepło, odsunąć ciepło od komponentów, wyprowadzić je poza obudowę.

Podstawowe elementy budowy układu chłodzenia MacBooka to:

 • Pasta termiczna służy odbieraniu ciepła bezpośrednio z procesora i przekazywanie go dalej. Wymaga regularnej wymiany, ponieważ traci swoje właściwości przewodzące.
 • Przewodząca podstawka odbiera ciepło z pasty termicznej i przekazuje go do rurek.
 • Rurki cieplne przewodzą ciepło z daleka od procesora, aż do radiatora.
 • Radiator dzięki temu, że składa się z metalowych żeberek, maksymalizuje odbiór ciepła z układu.
 • Wentylator wypycha ciepłe powietrze z radiatora, robiąc miejsce na nowe. Często powietrze jest wypychane poza obudowę.

Temperatura, jaką wytwarza podczas pracy procesor (CPU) czy układ graficzny (GPU) jest bardzo wysoka i musi zostać niemal natychmiast odebrana. Kiedy układ chłodzenia zaczyna niedomagać, pojawiają się pewne wyraźne sygnały, których nie powinniśmy lekceważyć.

Uszkodzony układ chłodzenia MacBook? – objawy

Większość usterek cechuje się pewnymi szczególnymi objawami, po których na pierwsze rzut oka możemy poznać, w jakim układzie leży problem. Oczywiście nie zawsze jest to oczywiste i w części przypadków problem leży głębiej, jednak jeżeli chodzi o układ chłodzenia, to pewne objawy są jednoznacznym sygnałem dla właściciela MacBooka. Zaliczamy do nich:

 • częstą i intensywną pracę wentylatora wewnątrz obudowy MacBook, charakterystyczne szumienie, które wcześniej tak często nie występowało, szczególnie intensywne, kiedy korzystamy z wielu programów jednocześnie;
 • nadmiernie przegrzewającą się obudowę, odczuwanie gorąca po dotknięciu urządzenia pokazuje, że układ chłodzenia przestaje odpowiednio spełniać swoją funkcje;
 • znaczne zwolnienie prędkości działania, szczególnie widoczne pod dużym obciążeniem, np. podczas grania w gry komputerowe. Zauważalne bardzo wyraźnie, gdyż MacBook reaguje wielokrotnie wolniej, niż wcześniej nawet na „proste” komendy;
 • niespodziewane wyłączanie się lub restart MacBooka, w niedługim czasie po włączeniu, lub pod obciążeniem daje jasny znak, że coś jest nie tak. W tym przypadku problem może leżeć głębiej, dlatego warto jest go zdiagnozować zanim stan laptopa się pogorszy.

Jak przebiega konserwacja układu chłodzenia MacBook?

Aby zapewnić swojemu MacBookowi odpowiednie warunki pracy, konserwacji powinniśmy dokonywać co 6 do 12 miesięcy. Prawdą niestety jest, że większość urządzeń nie doczekuje się odpowiedniego czyszczenia nigdy. W krótkim terminie nie prowadzi to do żadnej szkody, jednak na dłuższą metę zmniejsza żywotność oraz zwiększa ryzyko poważnej awarii.

W AppleFresh konserwacja i czyszczenie MacBooka wygląda następująco:

 • najpierw następuje ostrożne rozebranie delikatnej obudowy MacBooka, aby uzyskać dostęp do części układu chłodzenia wewnątrz urządzenia;
 • w następnej kolejności należy zdemontować i wyczyścić wentylatory. W większości to właśnie one zbierają najwięcej kurzu z powietrza i otoczenia;
 • demontaż i czyszczenie innych elementów układu chłodzenia:
 • nałożenie nowej pasty termo-przewodzącej na styku podzespołów i bloków termicznych. Wymiana pasty jest koniczna, aby zapewnić optymalny odbiór ciepła. Wraz z czasem, jej właściwości drastycznie spadają, co przyczynia się do spadku wydajności całego urządzenia. Taśma ta jest narażona permanentnie na ogromne temperatury, co doprowadza do jej przesuszenia po określonym okresie.

Jeżeli układ chłodzenia uległ już uszkodzeniu, nasz serwis wykona darmową diagnozę wraz z kosztorysem naprawy. Bez żadnych ukrytych kosztów. Posiadamy odpowiedni sprzęt oraz możliwości, które pozwalają nam w szybkim czasie pozyskać części zamienne. W wypadku, kiedy przydarzy się nam jakiś błąd lub z jakiegoś innego powodu nie będziesz zadowolony z usługi – bez obaw nas o tym poinformuj.

Nasze usługi objęte są gwarancją, ale utożsamiamy się z ideą długowiecznych napraw. Jeżeli nawet po upływie gwarancji uszkodzeniu ulegnie ten sam komponent bez winy użytkownika, możemy rozważyć ponowną naprawę w ramach gwarancji. Zapewniamy, że każdą zgłoszoną sprawę rozpatrzymy priorytetowo, natychmiast i skutecznie.