Przejdź do treści
Wczytuję...

Dysk w iMac

Dysk, to urządzenie, które jest odpowiedzialne za przechowywanie cyfrowych danych. To właśnie od nich zależy ilość pamięci, którą mamy do dyspozycji w naszym iMacu. Jednak ilość danych, które możemy w nim umieścić, to nie jedyna rzecz na którą wpływa dysk.

Jest on odpowiedzialny również w dużej mierze za szybkość działania komputera. Posiadając egzemplarz sprzed kilku lat z dużą pewnością jest on wyposażony w dysk HDD, czyli Hard Disc Drive. Jest to tradycyjne urządzenie, które cechuje się dużo niższą prędkością działania, niże te dostępne obecnie. Aktualnie zostają powoli zastępowane sprawniejszymi dyskami SSD, które działają wielokrotnie szybciej pomimo mniejszej pojemności.

Różnice między dyskiem HDD i SSD

Wybór dysku twardego jest kluczowy dla sprawności funkcjonowania systemu. Każdy komputer zawiera wbudowany dysk już w momencie zakupu, jednak czasami pojawia się konieczność modyfikacji pamięci na większą, albo posiadając starszego iMaca chcemy go odmłodzić.

Wymiana dysku nie jest bardzo trudna, i dostępne narzędzie pozwalają na zachowanie większości danych zgromadzonych na starym urządzeniu. Trzeba również dokonać przeniesienia systemu. W takim razie czym różni się dysk HDD od SSD i dlaczego wymiana może nam pomóc uratować starego iMaca oraz oszczędzić pieniądze?

Dysk HDD

Dysk HDD, to klasyczny dysk twardy, który zastosowany został w większości komputerów. Dane zapisywane są na wirujących talerzach magnetycznych. Największa zaleta tych dysków, to ogromna pojemność sięgająca wielu TB, co daje ogromną przestrzeń do zapisu plików i aplikacji. Niestety są one bardzo mało wydajne. Oczekiwanie na załadowanie systemu ciągnie się przez wieczność (szczególnie jeżeli korzystamy również z innego urządzenia z dyskiem SSD i mamy porównanie), co stanowi ogromne zniechęcenie i źródło irytacji.

Ze względu na posiadanie elementów ruchomych, bez których zapis i odczyt danych nie byłby możliwy, dyski HDD są mało odporne na wstrząsy, uszkodzenia oraz ich praca jest słyszalna. Niekwestionowanym plusem jest jednak ich cena, która jest znacznie niższa, niż dobrej jakości dysku SSD.

Dysk SSD

Dysk SSD, to tak zwany Solid State Drive. Jego nazwa związana jest z tym, że w przeciwieństwie do dysku HDD nie wykorzystuje żadnych ruchomych części. Jest dyskiem półprzewodnikowym opartym na pamięci flash, dzięki czemu dostęp do danych jest dużo szybszy. Prędkość odczytu i zapisu informacji jest nieporównywalnie większa niż w przypadku dysku HDD. System uruchamia się bardzo szybko, aplikacje uruchamiają się prawie błyskawicznie.  Jego budowa jest kompletnie różna od wcześniej przedstawionego HDD.

Ze względu na to, że nie posiada ruchomych części, jest dużo bardziej odporny na wstrząsy i wibracje, a jego pracy prawie nie słychać. Programy odpowiadają wielokrotnie szybciej, co eliminuje irytację użytkownika związaną z długim czasem oczekiwania. Jedynym jego poważnym problemem jest zużywalność. Komórki pamięci wraz z czasem i użytkowaniem ulegają zużyciu, lecz ten problem staje się coraz mniej dotkliwy ze względu na zmiany komponentów i oprogramowania. Dużą wadą jest na pewno cena dysków SSD, które obecnie są zauważalnie droższe niż dyski HDD.

Co daje wymiana dysku HDD na dysk SSD? – iMac

Pojawia się pytanie co w takim razie daje wymiana dysków i co to w ogóle jest możliwe?

Zacznijmy od tego, czy jest to możliwe – jest. Cała wymiana nie jest trudna ani zbyt skomplikowana, wymaga jednak trochę wiedzy, aby nie stresować się o popełnienie błędu. Pomożemy dobrać najbardziej optymalny dysk i zajmiemy się wszelkimi szczegółami.

Sam proces zamiany dysków jest dość prosty, ale wymaga w pierwszej kolejności rozłożenia obudowy. Skorzystanie z odpowiednich adapterów i przewodów pozwoli na bezproblemowy montaż. Należy również dokonać tak zwanej migracji danych, czyli przeniesienia informacji, plików i systemu zapisanych na starym dysku HDD, aby wszystko przebiegło sprawnie. Potrzebne jest w tym celu specjalne oprogramowanie oraz adapter.

Co w takim razie daje wymiana dysku na SSD?

Przede wszystkim pozwala dać naszemu iMacowi drugie życie. Różnica w prędkości i ładowaniu aplikacji jest niesamowicie widoczna. System operacyjny ładuje się dużo szybciej, niż kiedyś. iMac, to komputery klasy premium i zakup nowego urządzenia wiąże się ze znacznym wydatkiem. Wymiana dysku może sprawić, że kilkuletni komputer, który był już niemożliwy w użytkowaniu ze względu na wolne działanie, odzyska część swoich właściwości i bez problemu posłuży nam przez kolejne kilka lat. Dysk SSD, nawet doliczając koszty profesjonalnej wymiany, jest dużo bardziej opłacalny niż zakup nowego iMaca.

Wymiana dysku iMac

W naszym serwisie postaramy się doradzić, dobrać odpowiednie komponenty, dzięki którym Twój iMac będzie pracować szybko, a na pewno szybciej niż dotąd, zwiększy się również jego pojemność. Posiadamy też odpowiednie doświadczenie, żeby zdiagnozować przyczynę uszkodzenia dysku i dokonać migracji bądź odzyskania utraconych danych.

Jeżeli chcesz uratować swój stary iMac, masz potrzebę zwiększenia pojemności w nowym urządzeniu, czy z jakiegoś powodu dotychczasowy dysk uległ uszkodzeniu – udzielimy odpowiedniej pomocy. Wszystkie naprawy i wymiany są u nas transparentne, a nasi pracownicy wyjaśnią wszelkie niejasne kwestie czy zastanawiające różnice.