Przejdź do treści
Wczytuję...

Zalany iPad

Tak cudownie poręczne urządzenie posiadające większy wyświetlacz niż telefon i mniejszy niż komputer chętnie towarzyszy nam wszędzie. Mieści się do torby, na blacie w kuchni podczas gotowania, w łazience w czasie kąpieli, czy na stoliku z kawą, kiedy chcemy odpocząć. iPady są narażone na zalania nawet bardziej niż laptopy i komputery, bo używamy ich jednak trochę mniej ostrożnie.

Zalany iPad – co robić?

Kiedy do zalania już doszło, bardzo ważne jest, aby poszukać pomocy jak najszybciej w profesjonalnym serwisie. Rozkładanie obudowy samemu może być ryzykowne, jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy. Często nie wystarczy również samo wysuszenie iPada w domowych warunkach, szczególnie jeżeli został zalany słodkim lub alkoholowym napojem. Jeżeli ciecz już się rozlała:

  • Odłącz iPada od prądu, jeżeli był podłączony do ładowarki. Prąd przechodzący przez zamoczoną elektronikę powoduje najwięcej szkód.
  • Nigdy nie włączaj iPada zaraz po zalaniu. Takie zachowanie może doprowadzić do powstania napięcia i wskutek tego spalenia jeszcze nieuszkodzonych komponentów. Tak jak w przypadku podłączonej ładowarki, prąd przechodzący przez urządzenie podczas jego uruchomienia i działania czyni najwięcej szkód.

Urządzenia elektryczne, które uległy zalaniu, szczególnie słodkimi napojami, wymagają dokładnego czyszczenia wewnątrz obudowy. Bez tego ryzykujemy, że pozostałości napoju w połączeniu z prądem sprawią, że podzespoły zostaną uszkodzone. Co ważne, uszkodzenie może pojawić się dopiero po pewnym czasie, niekoniecznie zaraz po wypadku.

Uszkodzenie iPada po zalaniu

Dokładne czyszczenie iPada w środku należy wykonać, aby uniknąć zjawiska elektrokorozji oraz zwarcia. Elektrokorozja, to rdzewienie metalu na skutek działania prądu. Rdza odbiera możliwość poprawnego funkcjonowania podzespołom elektrycznym i może doprowadzić do poważnych uszkodzeń.

Od czego zależy siła procesu elektrokorozji? Przede wszystkim od typu napoju, który zalał nasze urządzenie. Napoje słodzone, takie jak soki czy Coca-Cola zawierają w sobie kwasy i inne substancje chemiczne. Ich obecność znacząco przyspiesza proces korozji. Tak samo sprawa ma się z napojami zawierającymi alkohol, takimi jak piwo czy drinki.

Kiedy delikatne elementy przez które płynie prąd zostają zamoczone, pojawia się ogromne ryzyko zwarcia.

Czyszczenie i naprawa iPada po zalaniu

W wielu serwisach oferuje się usługę szybkiego czyszczenia iPadów po zalaniu. Jednak doświadczeni serwisanci, zanim przystąpią do czyszczenia, mogą wyciągnąć wiele cennych wniosków ze śladów, które pozostały. Samo umycie podzespołów iPada - to ruletka, która może zakończyć się uruchomieniem płyty głównej, albo zatarciem wszystkich, niezbędnych do poprawnej naprawy, śladów.

Zrozumienie śladów i obszarów zalania jest bardzo ważne, gdyż pozwala na obserwację korozji, przebarwień, przeżarcia, uszkodzonych przelotek. Wiedza ta jest niezbędna przy dalszych fazach naprawy połączeń i podzespołów. Wzrasta również szansa na poprawne usunięcie wszystkich usterek. Następnie możliwe jest przystąpienie do usuwania wszelkich pozostałości cieczy za pomocą wody destylowanej. Ślady korozji mogę zostać usunięte z użyciem izopropanolu.

Serwis AppleFresh - iPad

Nie jesteśmy serwisem, który spieszy się wymieniać całe moduły - jesteśmy elektronikami którzy wielokrotnie podejmują się naprawy konkretnej części, a nie wymiany całości. Do napraw tego rodzaju podchodzimy w bardzo poważny i kompleksowy sposób. Znamy doskonale architekturę sprzętu Apple, doskonale znamy konstrukcje iPad bez względu na ich wiek, generację i model. Poradzimy sobie z tą, jak również każdą inną usterką Twojego sprzętu.

Dysponujemy dobrym dostępem do podzespołów zamiennych. Posiadamy niezbędną chemię stosowaną do oczyszczania osadu powstałego w wyniku zalania. Posiadamy również profesjonalne myjki ultradźwiękowe oraz narzędzia do profesjonalnej diagnostyki - w tym mikroskop elektroniczny.

Nie spieszymy się nigdy z kąpaniem elektroniki - każdą sytuacją badamy, weryfikujmy każdą usterką, sprawdzamy w jaki sposób doszło do rozlania się cieczy i dopiero w kolejnej fazie podejmujemy decyzję o konkretnych czynnościach serwisowych.

Co istotne - naszym zdaniem, poprawna operacja w zakresie kompleksowego serwisu urządzenia uszkodzonego w wyniku działania cieczy - może być objęta gwarancją i pełną odpowiedzialnością firmy serwisowej. Jeżeli chcesz zgłosić usterkę, albo zadać nam jakieś pytania, jesteśmy do dyspozycji pod numerem telefonu 22 599 42 31