Przejdź do treści
Wczytuję...

Karta graficzna to główny podzespół, który odpowiada za poprawne działanie obrazu w naszym iMacu. To ona generuje obraz, jaki ma zostać wyświetlony, a także wpływa na wydajność całego komputera. Jej uszkodzenie to nie jest błahostka, a sygnały uszkodzenia wysyłane przez komputer potrafią przerazić niejednego użytkownika. Przede wszystkim warto pamiętać, że uszkodzenie układu graficznego zwykle po prostu uniemożliwi nam korzystanie z komputera.

Przyczyny uszkodzenia karty graficznej w iMac

Układy graficzne przetwarzają obraz w grach i programach. Coraz częściej zdarza się, że mają one tak „wyśrubowane” minimalne specyfikacje, że część nawet nowych komputerów ma problem z ich poprawnym otwarciem i wyświetlaniem bez zacinania i błędów. Użytkownicy chcą jednak korzystać z gier i programów, przez co coraz bardziej obciążają układy iMaca i…

Ogromne ilości ciepła, które zostaje wydzielone na skutek dużego obciążenia, oraz zbyt wysokie napięcie stopniowo degradują połączenia, które łączą ze sobą podzespoły, co w dłuższym terminie prowadzi do awarii.

Inną przyczyną jest wada fabryczna wyprodukowanej karty graficznej. Układy BGA na skutek wad ulegają później uszkodzeniom połączeń, inaczej zwanymi zimnymi lutami.

Objawy uszkodzenia karty graficznej iMac

  • brak obrazu po uruchomieniu iMaca. Być może słyszalne jest włączanie się innych układów;
  • artefakty, czyli przekłamania widoczne na ekranie. Zwykle paski, krzaczki, kropki, jak również kilka identycznych widoków na ekranie;
  • obraz podzielony na kilka części bez intencji użytkownika;
  • pogorszona jakość obrazów wyświetlanych na ekranie iMaca;
  • brak możliwości instalacji sterownika karty graficznej;
  • wyświetlanie się niebieskiego ekranu tak zwanego BLUESCREEN;
  • iMac wydaje sygnały dźwiękowe.

Wymiana czy naprawa karty graficznej - AppleFresh

Sposoby naprawy układu BGA, czyli w tym wypadku karty graficznej są dwa, bez względu na to jakim jest podzespołem:

  • reballing, czyli odlutowanie układu z płyty głównej, nałożenie nowych kulek i ponowny montaż na płycie. Jest skuteczną metodą naprawy tylko wtedy, gdy jedyną częścią układu, która uległa uszkodzeniu jest spoiwo i pojawiły się zimne luty;
  • wymiana układu na nowy jest konieczna w wypadku, kiedy układ należał do wadliwej serii, posiadał jakieś uszkodzenia mechaniczne, bądź kiedy zastosowanie reballingu z wykorzystaniem lutowania BGA nie przyniosło rezultatu w postaci usunięcia usterki

Proces wymiany karty wymaga dużego doświadczenia i pewnej ręki, aby nie doprowadzić do nieumyślnego uszkodzenia innych podzespołów. Nasi serwisanci wielokrotnie podejmowali się takich napraw i z chęcią odpowiedzą na wszelkie pytania, które Państwo chcieliby zadać. Usterkę karty graficznej doświadczony technik jest w stanie rozpoznać szybko i sprawnie. Prosimy kontaktować się z nami pod numerem telefonu 22 599 42 31 lub osobiście w naszej siedzibie.