Przejdź do treści
Wczytuję...

Czym jest płyta główna? iMac

Płyta główna to układ scalony, czyli zminiaturyzowany układ elektryczny, który ma kluczowe znaczenie dla działania wszystkich podzespołów w iMacu. Osadzone są na niej wszystkie inne systemy – RAM, procesory, napędy, dyski, gniazda, porty i wiele innych. Jest tak ważna, ponieważ łączy ze sobą wszystkie inne elementy i umożliwia ich wspólną pracę.

Różne modele płyty pozwalają zamontować różne podzespoły. Inne specyfikacje będzie miała płyta główna urządzenia przeznaczonego do prostych prac, a inne komputer gamingowy. Tam też montowane są kluczowe komponenty do komunikacji. Ceny płyt głównych rozpoczynają się od około 300 złotych i mogą sięgać znacznie powyżej 1000 złotych.

Objawy uszkodzenia płyty głównej iMac

Jak wspomnieliśmy, płyta główna łączy ze sobą różne podzespoły, dlatego diagnoza, czy to dokładnie płyta powoduje dany problem, czy wynika on z wadliwego działania innego elementu komputera, jest dość ciężka.

Objaw uszkodzenia każdego z pojedynczych podzespołów może być jednocześnie objawem uszkodzenia płyty.

  • Komputer nie uruchamia się.
  • Komputer się restartuje, zacina, nie działa płynnie.
  • Pojawia się BLUESCREEN
  • Wyczuwalny jest zapach spalenizny.
  • Niepoprawne działanie portów, napędów, innych urządzeń.

iMac - Wymiana czy naprawa płyty głównej?

Odpowiedź na to pytanie jak zawsze brzmi – to zależy. Zależy przede wszystkim od skali uszkodzeń i od ceny nowych podzespołów.

Kiedy możliwa będzie naprawa płyty głównej? Przede wszystkim wtedy, kiedy uszkodzeniu uległ pojedynczy komponent i można go zdiagnozować oraz wymienić. Takie rozwiązanie może sprawdzić się w przypadku wąskiej skali zniszczeń. Inaczej koszty pojedynczych podzespołów i ich wymiany będą tak duże, że nowa płyta główna będzie bardziej opłacalna dla użytkownika.

Kiedy wymiana płyty głównej na nową? Wtedy, kiedy na skutek zalania czy uszkodzenia mechanicznego powstałe szkody są na tyle rozległe, że pojedyncza naprawa każdej z nich jest nieopłacalna albo niemożliwa. Wymiana całości jest zadaniem skomplikowanym i wymagającym dużej ilości testów oraz kalibracji, dlatego warto zgłosić się do zaufanego specjalisty.

W AppleFresh przeprowadzimy darmową diagnostykę, która pozwoli nam ocenić jakie komponenty uległy uszkodzeniu. Jesteśmy pasjonatami, którzy zawsze starają się podjąć naprawy sprzętu, a nie jedynie zastąpienia go czymś nowym. Takie rozwiązanie często pozwala klientom oszczędzić pieniądze, które w innym przypadku musiałyby zostać poświęcone na nowe części. Diagnoza u nas do niczego Państwa nie zobowiązuje – po otrzymaniu wszelkich informacji o kosztach i przebiegu potencjalnej naprawy, to Państwo decydują czy powierzą nam swój sprzęt do naprawy, bez żadnych ukrytych opłat. Z chęcią zgłoszenia zlecenia lub w razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 22 599 42 31.