Przejdź do treści
Wczytuję...

Uszkodzone złącze zasilania MacBook 

Żaden sprzęt elektroniczny nie może działać bez prądu. Potrzebne jest mu stałe zasilanie, dzięki któremu wszystkie podzespoły otrzymują energię. W MacBookach bateria akumulatorowa pozwala na wielogodzinny czas pracy bez ładowania, jednak później, tak czy inaczej, potrzebne jest skorzystanie z ładowarki. Problem pojawia się wtedy, kiedy nasz ukochany MacBook nawet po podłączeniu do prądu nie powraca do życia. Co wtedy, i w jaki sposób AppleFresh może Ci pomóc?

Czym jest gniazdo zasilania i co robi?

Gniazdo zasilania, to złącze, dzięki któremu prąd płynie z kabla, do płyty głównej MacBook. Z resztą laptopa połączone jest ono za pomocą pinów i kabli, które biorą udział w transmisji prądu. Gniazda możemy podzielić na dwie kategorie:

  • te, które są wlutowanie bezpośrednio w płytę główną;
  • te, które zamocowane są w obudowie laptopa bez użycia lutownicy.

Zależnie od wykorzystanego typu połączenia, czas i stopień naprawy odrobinę się różni. W tym pierwszym przypadku konieczne jest korzystanie z lutownicy, aby rozłączyć elementy. Ponieważ różne modele MacBooków mogą różnić się wtyczką, należy odpowiednio ją dobrać.

Objawy uszkodzonego zasilacza w MacBooku

Wszystkie objawy związane są z ładowaniem MacBooka i nic w tym dziwnego, w końcu mówimy o gnieździe zasilania. Na pocieszenie możemy stwierdzić, że jest to problem który spotyka codziennie wielu użytkowników i nie ma się czego obawiać. Naprawa jest względnie tania i szybka. Aby jednak dać wam pogląd, jakie objawy mogą oznaczać awarię gniazda laptopa, prezentujemy tą listę objawów:

  • MacBook ładuje się czasami, a czasami nie;
  • ładowanie możliwe jest tylko wtedy, kiedy kabel ustawiony jest pod sztucznym kątem i wymaga ciągłego przytrzymania w określonej pozycji;
  • ładowanie MacBooka nie działa w ogóle;
  • po włożeniu wtyczki do gniazda rusza się ona lub wypada;
  • MacBook nawet się nie włącza.

Ostatni przypadek, nie do końca związany z uszkodzeniem gniazda, zdarza się wtedy, kiedy po podłączeniu do innego zasilacza, ładowanie przebiega poprawnie. Oznacza to, że uszkodzeniu uległ zasilacz, a nie samo złącze MacBooka.

Przyczyny uszkodzenia gniazda zasilania w MacBook

Najczęstszym sposobem powstawania tego typu uszkodzenia jest to, co dzieje się podczas normalnego, codziennego użytkowania. W trakcie ładowania pociągniemy czasem kabel, może zdarzyć się że przypadkiem zostanie on zahaczony i mocno szarpnięty.

Podobnie często zdarza się, że wtyczka była jakoś nienaturalnie wygięta. Na przykład, kiedy w trakcie, gdy zasilacz jest podłączony do laptopa coś przygniecie wtyczkę i ją wygnie, albo w momencie kiedy MacBook stoi nierówno i z którejś strony powstaje nierównomierny nacisk.

Poza uszkodzeniami mechanicznymi, zdarzają się inne uszkodzenia. Jeżeli spoiwo zostało w zły sposób nałożone, niepoprawnie zlutowane, to wzrasta ryzyko awarii gniazda zasilania. Uszkodzeniu może ulec ono również na skutek zwarcia.

Cena i wymiana gniazda zasilania w MacBook

Cena wymiany gniazda jest ustalana indywidualnie, ponieważ w ogromnej mierze zależy od tego, jakich czynności należy dokonać, aby przywrócić MacBookowi sprawność. W dużej części przypadków cena zaczyna się od 150 zł.

Wymiana gniazda jest dość wymagająca, ponieważ wielokrotnie lutujemy bezpośrednio na płycie głównej. Po odlutowaniu starej, niesprawnej części, musi nastąpić oczyszczenie wszystkich elementów ze starego spoiwa, a potem wymiana gniazda na nowe. Takie czynności wymagają wprawy od serwisanta i pewnej ręki, aby przypadkiem nie spowodować większych uszkodzeń.

Posiadamy ogromną praktykę w zakresie napraw elektronicznych oraz mechanicznych urządzeń klasy Apple MacBook. Jeżeli w Twoim sprzęcie doszło do uszkodzenia złącza zasilania - z pewnością pomożemy temu zaradzić.

Może okazać się, że złącze nie uległo uszkodzeniu w mechaniczny sposób i wystarczą mniej inwazyjne zabiegi, aby naprawić problem. Żeby się jednak tego dowiedzieć niezbędna jest profesjonalna diagnoza, która w naszym serwisie jest w pełni darmowa i niezobowiązująca. Jeżeli nie masz możliwości dostarczenia do nas sprzętu osobiście, to żaden problem. Tutaj możesz znaleźć instrukcję w jaki sposób zapakować sprzęt oraz jakie informacje dołączyć.