Przejdź do treści
Wczytuję...

Chłodzenia komputera iMac

Komputery ze stajni Apple produkowane pod nazwą iMac, mogą wiernie służyć swoim właścicielom przez wiele lat. Wydajne, ładne, smukłe, mają wielu zwolenników na całym świecie. Niestety - pracując w warunkach czy to domowych, czy biurowych - pełnią jednocześnie funkcję odkurzaczy zasysających ogromne ilości kurzu, brudu i pyłów. Problem jest o tyle poważny, że układ chłodzenia tych maszyn zapycha się i przestaje poprawnie funkcjonować. Nasz iMac wyraźnie spowalnia, a nawet może dojść do przepalenia procesora czy układu graficznego, a koszty naprawy takiej usterki są wielokrotnie wyższe, niż koszty profilaktyki.

Układ chłodzenia iMac - budowa

Zadanie układów chłodzenia jest takie: odebrać ciepło, odsunąć ciepło od komponentów, wyprowadzić je poza obudowę.

Podstawowe elementy budowy układu chłodzenia MacBooka to:

 • Pasta termiczna służy odbieraniu ciepła bezpośrednio z procesora i przekazywanie go dalej. Wymaga regularnej wymiany, ponieważ traci swoje właściwości przewodzące.
 • Przewodząca podstawka odbiera ciepło z pasty termicznej i przekazuje go do rurek.
 • Rurki cieplne przewodzą ciepło z daleka od procesora, aż do radiatora.
 • Radiator dzięki temu, że składa się z metalowych żeberek, maksymalizuje odbiór ciepła z układu.
 • Wentylator wypycha ciepłe powietrze z radiatora, robiąc miejsce na nowe. Często powietrze jest wypychane poza obudowę.

Do przepalenia może dojść wtedy, kiedy ciepło nie jest odbierane wystarczająco szybko, lub w odpowiednio dużej ilości. Szczególnie jesteśmy narażeni na nie w momencie, gdy używamy iMaca pod dużym obciążeniem – grając w gry czy korzystając z wymagających programów, na przykład graficznych. W trakcie intensywnego użytkowania temperatura w środku wzrasta do bardzo wysokich przedziałów.

Jakie są objawy niedomagającego układu chłodzenia iMac?

 • Częsta i intensywna praca wentylatora wewnątrz obudowy iMac, charakterystyczne szumienie, które wcześniej tak często nie występowało, szczególnie intensywne, kiedy korzystamy z wielu programów jednocześnie.
 • Nadmierne przegrzewanie się obudowy, odczuwanie gorąca po dotknięciu urządzenia pokazuje, że układ chłodzenia przestaje odpowiednio spełniać swoją funkcje.
 • Znaczne zwolnienie prędkości działania, szczególnie widoczne pod dużym obciążeniem, np. podczas grania w gry komputerowe. Zauważalne bardzo wyraźnie, gdyż iMac reaguje wielokrotnie wolniej, niż wcześniej nawet na „proste” komendy.
 • Niespodziewane wyłączanie się lub restart iMaca, w niedługim czasie po włączeniu, lub pod obciążeniem daje jasny znak, że coś jest nie tak. W tym przypadku problem może leżeć głębiej, dlatego warto jest go zdiagnozować zanim stan komputera się pogorszy.

Czyszczenie i konserwacja układu chłodzenia iMac

Komputery iMac to potężne maszyny zdolne realizować wymagające zadania. Aby jednak jak najdłużej mogły nam służyć, a także po to, żebyśmy nie musieli przejmować się jakimiś niedogodnościami, zaleca się przeprowadzać regularnie kompletną konserwację komputerów iMac.

Konserwacja obejmować powinna wymianę pasty termoprzewodzącej oraz czyszczenie układu chłodzenia, jak również wszystkich komponentów urządzenia. W AppleFresh konserwacja i czyszczenie iMac wygląda następująco:

 • najpierw następuje ostrożne rozebranie delikatnej obudowy iMaca, aby uzyskać dostęp do części układu chłodzenia wewnątrz urządzenia;
 • w następnej kolejności należy zdemontować i wyczyścić wentylatory. W większości to właśnie one zbierają najwięcej kurzu z powietrza i otoczenia, szczególnie w biurze czy w domu;
 • demontaż i czyszczenie innych elementów układu chłodzenia:
 • nałożenie nowej pasty termo-przewodzącej na styku podzespołów i bloków termicznych. Wymiana pasty jest koniczna, aby zapewnić optymalny odbiór ciepła. Wraz z czasem, jej właściwości drastycznie spadają, co przyczynia się do spadku wydajności całego urządzenia. Taśma ta jest narażona permanentnie na ogromne temperatury, co doprowadza do jej przesuszenia po określonym okresie.

W naszym serwisie istnieje możliwość zlecenia kompleksowej usługi czyszczenia i konserwacji komputera iMac. Usługa nie jest droga, a dzięki niej można uniknąć wielu poważniejszych i bardziej kosztownych problemów, lecz również w znaczący sposób ponieść komfort korzystania z urządzenia. Głośno szumiący wentylator może naprawdę niepokoić i irytować podczas pracy.

Jeżeli układ chłodzenia uległ już uszkodzeniu, nasz serwis wykona darmową diagnozę wraz z kosztorysem naprawy. Bez żadnych ukrytych kosztów. Posiadamy odpowiedni sprzęt oraz możliwości, które pozwalają nam w szybkim czasie pozyskać części zamienne. Dzięki nim przywrócimy twojemu iMacowi sprawność, tak szybko, jak to będzie możliwe.