Przejdź do treści
Wczytuję...

iMac uszkodzony cieczą

Komputer może ulec zalaniu tak naprawdę w każdym momencie, w większości przypadków na skutek niespodziewanego potrącenia butelki, dzbanka czy kubka. Ważne jest, aby podejść do takiego wypadku na spokojnie i działać szybko. Skala uszkodzeń w pierwszej kolejności zależy od reakcji użytkownika iMaca. Jako serwis, do napraw tego rodzaju podchodzimy w bardzo poważny i kompleksowy sposób. Zawsze udzielamy gwarancji na wykonaną usługę.

Zalany iMac – co robić?

Kiedy do zalania już doszło bardzo ważne jest, aby poszukać pomocy jak najszybciej w profesjonalnym serwisie. W momencie wypadku powinniśmy przede wszystkim wykonać dwie czynności:

  • odłączyć iMaca od prądu, aby nie doprowadzić do dalszych uszkodzeń w postaci zwarcie pod wpływem działania prądu
  • nigdy nie włączać iMaca zaraz po zalaniu. Takie zachowanie może doprowadzić do powstania napięcia i wskutek tego spalenia jeszcze nieuszkodzonych komponentów. Stanie się tak, jeżeli ciecz jeszcze znajdowała się wewnątrz obudowy.

Jak najszybciej udaj się po pomoc do kogoś, kto będzie w stanie rozłożyć iMaca i ususzyć wszystkie komponenty od środka, a także przeprowadzić analizę wsteczną. Dlaczego to takie ważne?

Uszkodzenie iMaca po zalaniu

Rozłożenie i osuszenie iMaca od środka jest ważne, aby uniknąć zjawiska tak zwanej elektrokorozji. Jest to rdzewienie metalu na skutek działania prądu. Oznacza to, że jeżeli metal uległ kontaktowi z napojem, a następnie przez tą część metalową przeszedł prąd, to na skutek reakcji chemicznej metal ulega uszkodzeniu. Szansa wystąpienia takiego zjawiska jest tym wyższa, im bardziej zalany był iMac oraz im bardziej napój był przetworzony.

Od czego zależy siła procesu elektrokorozji? Przede wszystkim od typu napoju, który zalał nasze urządzenie. Napoje słodzone, takie jak soki czy Coca-Cola zawierają w sobie kwasy i inne substancje chemiczne. Ich obecność znacząco przyspiesza proces korozji. Tak samo sprawa ma się z napojami zawierającymi alkohol, takimi jak piwo czy drinki. Zalanie zwykłą wodą również może być groźne, jednak ryzyko wystąpienia reakcji chemicznych jest znacznie niższe.

Innym zagrożeniem są przepalenia komponentów, które zostały poddane działaniu prądu, co doprowadziło do zwarcia. Kompletna awaria jednego podzespołu może doprowadzić do szybkiego uszkodzenia innych systemów.

Czyszczenie i naprawa iMaca po zalaniu

Zanim przystąpimy do czyszczenia, konieczne jest wykonanie jeszcze jednej, niezwykle istotnej czynności – dokładnej analizy skali uszkodzenia, obszarów zalania, a następnie wyciągnięcia licznych wniosków odnośnie uszkodzeń. To wszystko powinno wydarzyć się zanim przystąpimy do kąpieli, do czyszczenia płyty.

Samo umycie płyty - bez wszystkich wymienionych czynności - to ruletka, która może zakończyć się uruchomieniem płyty głównej, albo zatarciem wszystkich, niezbędnych do poprawnej naprawy, śladów. Inżynieria wsteczna jest bardzo ważna, gdyż pozwala na obserwację korozji, przebarwień, przeżarcia, uszkodzonych przelotek. Wiedza ta jest niezbędna przy dalszych fazach rekonstrukcji połączeń i wymiany poszczególnych podzespołów. Dzięki tak przeprowadzonej analizie szansa na całkowite usunięcie usterki znacznie wzrasta.

Następnie możliwe jest przystąpienie do usuwania wszelkich pozostałości cieczy za pomocą wody destylowanej. Ślady korozji mogę zostać usunięte z użyciem izopropanolu. Część problemów nie zostanie jednak usunięta jedynie po usunięciu cieczy z iMaca. Na skutek poważniejszych uszkodzeń może być konieczne:

  • wymiana podzespołów na nowe, jeżeli stare uległy zbyt dużej degradacji;
  • lutowanie BGA, jeżeli w któryś z układów BGA dostał się płyn. Ten typ lutowania możliwy jest tylko dla posiadaczy zaawansowanej stacji lutującej;
  • odzyskiwanie danych, jeżeli płyn dostał się do wnętrza dysku twardego. W takim wypadku naprawa nie jest możliwa i należy uszkodzony dysk wymienić. Wcześniej jednak potrzebne jest zastosowanie zaawansowanych technologii do odzyskania informacji zapisanych w komputerze.

Nie jesteśmy serwisem, który spieszy się wymieniać całe moduły - jesteśmy elektronikami którzy wielokrotnie podejmują się naprawy konkretnej części, a nie wymiany całości. Do napraw tego rodzaju podchodzimy w bardzo poważny i kompleksowy sposób. Znamy doskonale architekturę sprzętu Apple, doskonale znamy konstrukcje iMaców. Poradzimy sobie z tą, jak również każdą inną usterką Twojego sprzętu.

Co istotne - naszym zdaniem, poprawna operacja w zakresie kompleksowego serwisu urządzenia uszkodzonego w wyniku działania cieczy - może być objęta gwarancją i pełną odpowiedzialnością firmy serwisowej. Jeżeli chcesz zgłosić usterkę, albo zadać nam jakieś pytania, jesteśmy do dyspozycji pod numerem telefonu 22 599 42 31