Przejdź do treści
Wczytuję...

Czym jest BIOS i dlaczego jest ważny?

BIOS (ang. Basic Input Output System – Podstawowy System Wejścia i Wyjścia), to program, ale nie taki zwykły program. Jest bardzo ważnym elementem całego MacBooka i bez niego nie dałoby się zrobić dosłownie nic. BIOS jako pierwszy włącza się po uruchomieniu urządzenia i „znajduje” wszystkie inne sprzęty.

Wykrywa podłączenia procesorów, karty graficznej, dysków, napędów i wszystkich innych kluczowych podzespołów. Przy włączaniu MacBooka, BIOS rozpoczyna rozpoczyna procedurę POST podczas której sprawdza stan naszego hardware, sygnalizując wszelkie napotkane problemy sekwencją dźwiękową lub widocznym na ekranie monitora komunikatem. Wtedy też może pojawić się niepokojące pikanie dochodzące z komputera, albo tak zwany BLUESCREEN. Następnym zadaniem BIOS-u jest wczytanie programu rozruchowego (ang. boot-loader), uruchamiającego system operacyjny, który przejmuje większość jego zadań.

Objawy uszkodzenia BIOS-u

  • nie ma reakcji na wciśnięcie przycisku włącznika
  • po uruchomieniu słychać, że laptop pracuje, ale nie ma obrazu
  • uruchamianie zatrzymuje się na logu producenta
  • słychać sygnały dźwiękowe
  • pojawia się niebieski ekran (moment stresujący dla każdego użytkownika)
  • system nagle się zamyka

Naprawa BIOS-u

BIOS zazwyczaj przechowywany jest w pamięci FLASH, a nie tak jak inne programy na dysku. Aktualizacja programu to jeden z głównych momentów, kiedy następują uszkodzenia. Wystarczy wtedy błąd instalacji i nasz MacBook nie będzie więcej działał. BIOS, jego lokalizacja, budowa i działanie należą do jednych z najbardziej skomplikowanych elementów w MacBooku i jakakolwiek samodzielna ingerencja może zakończyć się tragicznie.

Ingerencja w BIOS możliwa jest z poziomu aplikacji, nośnika startowego, bądź programatora. Użycie programatora jest opcją ostateczną i wymaga rozebrania MacBooka i wylutowania pamięci Flash. Z uszkodzonego programu należy wydobyć jeszcze część bazowych i podstawowych informacji o laptopie. Aby uratować Macbooka po nieudanej aktualizacji lub uszkodzeniu programu, konieczne jest posiadanie pełnego wsadu BIOS kompatybilnego z tą konkretną płytą główną. Samodzielna ingerencja i próby naprawy BIOSU mogą skutkować utratą klucza aktywacyjnego systemu, czy innych ważnych danych, co zarówno zwiększa czas, jaki będzie potrzebny na naprawę, jak również jej koszty.

Zapraszamy do naszego serwisu po bezpłatną i niezobowiązującą diagnozę oraz po szybką pomoc. Usterki rozwiązujemy sprawnie i zawsze istnieje możliwość dogadania się co do warunków naprawy. O ile w części przypadków można próbować naprawy na własną rękę, o tyle w kwestii BIOS-u lepiej nie ryzykować, ponieważ on raczej „nie wybacza błędów”.