Przejdź do treści
Wczytuję...

  • iPhone

Problemy z głośnikiem i mikrofonem w smartfonach od Apple zdarzają się dość często. Jest to spowodowane tym, że to dość wrażliwe podzespoły i łatwo ulegają uszkodzeniu najczęściej w wyniku zabrudzeń lub wstrząsów. Bywa tak, że usterki te są prozaiczne i można je naprawić we własnym zakresie. Co zatem można zrobić samemu, a z czym udać się do serwisu?

 Podczas rozmowy słabo słychać rozmówcę

Zdarzyć się może tak, że w trakcie rozmów ledwo co słyszymy naszego rozmówcę. Oczywiście pierwsza rzecz, którą należy sprawdzić w takim przypadku to poziom głośności w naszym iPhonie. Mógł się przypadkowo wyciszyć, gdy nieumyślnie „coś kliknęliśmy” lub włożyliśmy odblokowany telefon do kieszeni.

Gdy pogłośnienie telefonu nie przynosi efektu, to warto wyczyścić siatkę głośnika. Prawda jest taka, że telefon rzadko kiedy przenoszony jest w sterylnych warunkach. Kawałki materiału, pyłki, piasek – to wszystko wchodzi w otwory głośnika i skutecznie ogranicza jego pracę.

W skrajnych przypadkach może jednak dojść do zapchania układu dolotowego głośnika. Jego długa niedrożność połączona z intensywnym wykorzystaniem iPhone’a może doprowadzić do uszkodzenia podzespołu. W takiej sytuacji będzie trzeba się udać do serwisu w celu wymiany głośnika.

Zabrudzeń z siatki głośnika trzeba się pozbyć ostrożnie. Nadmiar cieczy może doprowadzić do zalania podzespołu – a to w efekcie przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego. Jeśli jednak samo czyszczenie nie pomogło i głośnik wciąż pracuje niesatysfakcjonująco, to trzeba będzie udać się z telefonem do serwisu w celu namierzenia problemu.

Trzaskający głośnik

Nieco inną sytuacją jest ta, w której głośnik owszem działa, ale w trakcie rozmowy pojawiają się irytujące trzaski. Mogą one oznaczać uszkodzenie wewnętrznej membrany głośnika. Jest ona wykonana z bardzo cienkiej folii – co z kolei przekłada się na jej niską wytrzymałość na czynniki zewnętrzne.

Szczególnie narażone na to uszkodzenie są urządzenia, które mają kontakt z opiłkami metalu. Te wbrew pozorom nie znajdują się jedynie w warsztatach. W przypadku, gdy dostaną się do urządzenia, zostają przyciągnięte przez magnes głośnika, co skutkuje przecięciem membrany.

Niestety w tym przypadku, jedyne co można zrobić, to zgłosić się do serwisu w celu wymiany głośnika.

Górny głośnik nie działa w ogóle

Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. Często jest to wynik braku komunikacji między podzespołem a płytą główną smartfona. Są one połączone przy pomocy specjalistycznej taśmy proximity. Za jej przewodnictwem impulsy są przekazywane między płytą główną z głośnikiem do rozmów, mikrofonem do nagrywania dźwięku i kamerą FaceTime.

W takim przypadku potrzeba dokładnej diagnostyki, która pozwoli ustalić, dlaczego doszło do przerwania taśmy i czy w ogóle, to ona jest problemem. W tym celu trzeba oddać telefon do salonu serwisowego, gdzie zostanie on rozłożony na części w celu ustalenia problemu.

Nie działa żaden głośnik oraz mikrofon

Problem niedziałających zestawów audio zdarza się wyjątkowo często w siódmej i ósmej generacji iPhone’ów. Najczęściej użytkownik może to zauważyć w przypadku brak reakcji telefonu na próby uruchomienia trybu głośnomówiącego, jak również, gdy chce skorzystać z aplikacji dyktafonu.

Problemy te są związane z usterką układu audio na płycie głównej. W powyższych generacjach tego typu problemy zdarzają się częściej ze względu na miejsce i sposób montażu podzespołów, które są w większym stopniu narażone na drobne pęknięcia oraz poluzowanie i złamanie punktów lutowniczych.

Najczęściej do takich sytuacji dochodzi w przypadku wielokrotnego upadku telefonu z wysokości. Nieuważne korzystanie ze smartfona najszybciej odbija się właśnie na delikatnym systemie audio.

Jak zadbać o głośnik?

Najlepiej zadbać o to, by telefon jak najrzadziej nam upadał. Oczywiście, nie jest to łatwe, ale w przypadku osób, które mają z tym problem zaleca się wzmocnienie konstrukcji odpowiednim kompatybilnym etui. Ważne jest też, by trzymać telefon w miejscach możliwie, jak najbardziej pozbawionych wilgoci.

Ważne jest też regularne czyszczenie siatki głośnika. Można do tego użyć delikatnie zwilżonej ściereczki z mikrofibry. W ten sposób unikniemy kawałków materiału, które zniweczą naszą pracę.

Grzegorz

Leave a Comment

Kod języka komentarza.