Przejdź do treści
Wczytuję...

Krótka historia opisująca najważniejsze produkty firmy Apple, przedstawiona w formie pigułki. Odnotowaliśmy naszym zdaniem najważniejsze fakty. 

Apple Inc. było dzieckiem trójki wizjonerów – Steve’a Jobsa, Ronalda Wayne’a i Steve’a Wozniaka, którzy 1 kwietnia 1976 roku założyli firmę Apple Computer Inc. Celem firmy było projektowanie i sprzedaż komputerów osobistych.

Ich pierwszym produktem było Apple I – zaprojektowany przez Steve’a Wozniaka drugi w historii (zaraz po Altairze 800) komputer osobisty, który sprzedawano już złożony (dotychczas wszelkie komputery osobiste były sprzedawane w formie „zrób to sam”, gdyż kupowali je głównie hobbyści). Apple I został wprowadzony do sprzedaży w 1976.

W 1977 roku na rynek wyszło Apple II – ośmiobitowy komputer domowy z procesorem MOS 6502 i zawierający 4 kilobajty pamięci. Był to pierwszy komputer na świecie, który był w stanie wyświetlać kolorową grafikę, i stał się z miejsca ogromnym sukcesem.

W 1983 roku pojawiła się Lisa – jeden z pierwszych komputerów osobistych z graficznym interfejsem użytkownika i myszką.

Rok później wszedł na rynek Macintosh, który był pierwszym masowo sprzedawanym komputerem z interfejsem graficznym. Macintosh miał być łatwym w obsłudze komputerem, do którego obsługi nie potrzebna byłaby specjalistyczna wiedza informatyczna. Był to też pierwszy komputer, który wykorzystywał unikalny dla Apple’a system operacyjny Mac OS.

W 1991 roku miała miejsce premiera pierwszej generacji PowerBooków – serii laptopów, które były poprzednikami McBook Pro. Z kolei w 1993 roku na rynek wkroczył Newton Message Pad – jeden z pierwszych palmtopów.

Rok 2001 był dla firmy rokiem przełomowym, pod wieloma względami. Od 2001 Apple wykorzystuje w swoich komputerach system operacyjny Mac OS X. W tym samym roku na rynek wypuszczony został pierwszy iPod – przenośny odtwarzacz multimedialny. 9 stycznia 2001 miało premierę pierwsze wydanie aplikacji iTunes, umożliwiającej odtwarzanie i katalogowanie muzyki oraz plików dźwiękowych na komputerach, iPhone’ach i iPodach, a także późniejszych iPadach.

W 2006 Apple zaczął korzystać z procesorów firmy Intel i niebawem Apple wprowadziło na rynek system operacyjny OS X. W 2006 premierę miał też pierwszy MacBook Pro.

Rok później firma zaprezentowała pierwszego iPhone’a – telefon komórkowy oparty na systemie iOS i posiadający funkcje platformy rozrywkowej i komunikatora internetowego. W 2007 wprowadzono też do sprzedaży przystawkę iTV, która umożliwiała transmitowanie multimediów z iTunes prosto do telewizora. Oba produkty zwiastowały wejście Apple’a na rynek rozrywkowy i rynek telefonii komórkowych, co zaowocowało zmianą nazwy firmy z Apple Computer Inc. na Apple Inc.

3 kwietnia 2010 premierę miał tablet iPad z technologią Multi-Touch oraz funkcją oglądania filmów i zdjęć.

W latach 2011-2012 Apple wprowadził na rynek iPhone’a 4S i iPhone’a 5 – pierwsze urządzenia z wirtualną asystentką Siri.

Przez kolejne lata Apple, dzięki kolejnym generacjom swoich produktów, odnosił coraz większe komercyjne sukcesy.

W maju 2017 na rynek wyszła aplikacja Clips umożliwiająca nagrywanie i edytowanie na iPhone’ach i iPadach krótkich filmików, które z kolei można było publikować na serwisach społecznościowych. W czerwcu tego samego roku Apple zaprezentował HomePod – domowe urządzenie głosowe, kompatybilne z urządzeniami i aplikacjami Apple. Również w 2017 Apple rozpoczęło produkcję nad własnymi serialami – The Morning Show i The Amazing Stories, które miały być opublikowane na darmowej stronie streamingowej Apple TV+. Apple TV+ rozpoczęła swoje działanie w 2019 roku.

Apple Inc. jest jedną z najprężniej rozwijających się firm XXI wieku. Niemal każdy ma w domu lub biurze przynajmniej jeden produkt Apple albo aplikację tej firmy. Nasz serwis oferuje ich szybką i kompetentną naprawę.

Leave a Comment

Kod języka komentarza.