Przejdź do treści
Wczytuję...

  • Charger Apple

Od ostatniej premiery iPhone’ów Apple przyzwyczaja swoich klientów, że ładowarki to osobny produkt, a nie część zestawu nowego telefonu. Według ekipy z Cupertino jest to rozwiązanie proekologiczne i podobną linię obrony zmiany przyjęły inne firmy produkujące smartfony. Skoro przyjdzie nam osobno kupować ładowarki, to, w jaki sposób przedłużyć ich żywotność?

Uszkodzony kabel Lightning?

Przerwane lub spracowane kable Lightning to zmora wszystkich posiadaczy iPhone’ów. Niestety, Apple tworząc ideał narzuconego sobie pięknego design, po raz kolejny zrobiło to kosztem praktyczności swoich produktów.

Kabel Lightning charakteryzuje się bardzo smukłą sylwetką, co ma korespondować z całą budową smartfona. To niestety wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami. Przede wszystkim niższa grubość kabla sprawia, że nie zastosowano w nim dodatkowej warstwy ochronnej izolacji – użyto za to bardzo cienkiej warstwy giętkiego materiału, który przy złączu przechodzi w nieco grubszą kieszeń ochronną. Taka różnica w grubości oraz brak dodatkowego zabezpieczenia sprawia, że kable te są nieodporne na przecieranie oraz zaginanie. W wyniku czego bardzo łatwo dochodzi do ich złamań lub pęknięć w warstwie izolacyjnej. Wewnątrz kabla miedziane żyły podłączone do płytki, jednak nie zostały osłonięte dodatkowym zabezpieczeniem, więc są mocniej narażone na uszkodzenia w wyniku szarpnięć.

Jak unikać uszkodzenia kabla Lightning?

Mając już w świadomości, że konstrukcja samego kabla nie jest zbyt odporna, a wręcz jest wrażliwa na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, to warto się zastanowić, co zrobić, by tego kabla nie zerwać. 

Ciężko powiedzieć, czy taka budowa jest częścią strategii sprzedażowej, która ma napędzać popyt na kolejne kable, czy rzeczywiście design tego elementu jest aż tak ważny. Nie zależnie jednak od opinii, mając do czynienia z kablami Lightning, powinniśmy wykazywać się delikatnością i nie traktować ich jak innych przedmiotów tego typu. Zwłaszcza że uzyskać dobry efekt możemy stosując się do kilku naprawdę prostych rad:

  • Wyciągając kabel z ładowarki, smartfona i innych miejsc, chwytamy za złącze i wyciągamy je.
  • Nie szarpiemy za sam kabel. Łatwo możemy go wtedy zerwać.
  • Unikamy splątania i skręcenia kabla.
  • Jeśli kabel się o coś zahaczy, należy go ostrożnie uwolnić.

Po wprowadzeniu tych w sumie prostych zasad w życie, unikniemy zbędnych zakupów i znacznie wydłużymy okres przydatności naszego kabla.

Jakie uszkodzenia kabli Lightning podlegają wymianie gwarancyjnej?

Oczywiście, istnieje możliwość wymiany gwarancyjnej kabla Lightning. Dotyczą one jednak jedynie uszkodzeń złączeniowym. Czyli sytuacji, gdy przy złączu pojawia się zgrubienie i widzimy uszkodzenie gumowej izolacji. Jest jedyna przypadek, gdy kabel można wymienić za darmo.

Niestety, wszelkie poważniejsze uszkodzenia wynikają najczęściej z nieprawidłowego użytkowania kabli lub sytuacji losowych jak no. Pogryzienia przez zwierzęta lub nadpalenie. Takich sytuacja gwarancja nie obejmuje i jedyne, co nam pozostaje, to zakup nowego kabla.

Jak zadbać o kostkę zasilacza?

Wydawać by się mogło, że żadnej filozofii tu nie ma. Kostka jak kostka, byle tylko unikać uszkodzeń mechanicznych typu: zrzucenia z wysokości, nadepnięcia itd. Możliwe jednak, że nic takiego się nie stało, a ładowarka przestaje działać. Co wtedy zrobić?

  • Najpierw trzeba sprawdzić, czy problemem nie jest samo gniazdko elektryczne. Najłatwiej podpiąć ładowarkę do innego. W przypadku posiadania odpowiedniego bezpiecznego miernika napięcia, można sprawdzić nim gniazdko.
  • Warto sprawdzić, czy iPhone nie ma uszkodzonego gniazda ładowania. W tym celu trzeba podłączyć ładowarkę do innego urządzenia z kompatybilnym złączem. Jeśli okaże się, że wszystko działa, to uszkodzony smartfon trzeba oddać do serwisu.
  • Możliwe jest, że problem nie leży w kostce zasilacza, a uszkodzony jest kabel. Nie zawsze tego typu usterka jest widoczna gołym okiem, zwłaszcza gdy do przerwania doszło na poziomie żył miedziowych. W  celu wykluczenia przerwania kabla trzeba przy jego pomocy podpiąć dowolne urządzenie z nim kompatybilne do komputera. Jeśli sprzęt pojawia się jako widoczny, to znaczy, że z kablem wszystko jest w porządku.

Po wykluczeniu wszystkich tych sytuacji, mamy pewność, że wina leży po stronie kostki zasilacza. Najczęstszą przyczyną jej uszkodzenia nie wynikającą z pęknięć i złamań, jest wystawienie elementu na działanie skrajnych temperatur. Ma to miejsce zwłaszcza w okresie letnim, gdy ładowarka zostaje porzucona w zamkniętym samochodzie lub leży na słońcu. Może wtedy dojść do nadtopienia jej podzespołów, a w efekcie przestanie działać.

Grzegorz

Leave a Comment

Kod języka komentarza.