Przejdź do treści
Wczytuję...

Zalany iPhone – co robić?

Kiedy do zalania już doszło, bardzo ważne jest, aby poszukać pomocy jak najszybciej w profesjonalnym serwisie. Wysuszenie telefonu samodzielnie w domu, to swego rodzaju ruletka. Pomimo tego, że być może uda nam się ponownie uruchomić urządzenie, usterki powstałe po zalaniu mogą ujawnić się dopiero za kilka dni lub tygodni. Szczególne ważne jest rozłożenie i wyczyszczenie iPhona po zalaniu innym napojem, niż wodą – sokiem, colą czy napojem alkoholowym.

  • Po pierwsze, należy odłączyć iPhone od prądu, jeżeli w czasie zalania jest podłączony do ładowarki albo power banka. Sama ciecz nie jest tak niebezpieczna dla podzespołów, jak jej połączenie z napięciem elektrycznym.   
  • Po drugie, należy jak najszybciej wyłączyć urządzenie, jeżeli samo się nie wyłączyło. W większości przypadków jednak iPhone po zalaniu sam wyłączy się. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy włączać go przez najbliższe kilkanaście godzin, ponieważ może to być zabójcze dla sprawnych jeszcze podzespołów.

Uszkodzenie iPhone po zalaniu

To właśnie wilgoć, która przedostaje się do iPhona, uszkadza elektronikę. Nie zawsze jest to wynikiem kompletnego zalania czy upadku do wody, czasem wystarczy deszcz lub mokra odzież, aby zakłócić poprawne działanie sprzętu.

Jakie uszkodzenie zagraża nam po zalaniu iPhone? Przede wszystkim jest to elektrokorozja, czyli rdzewienie metalu na skutek działania prądu. Rdza odbiera możliwość poprawnego funkcjonowania podzespołom elektrycznym i może doprowadzić do poważnych uszkodzeń.

Od czego zależy siła procesu elektrokorozji? Najważniejszym czynnikiem jest rodzaj cieczy i jej skład. Najmniejszy negatywny wpływ na układy elektryczne wywiera woda słodka. Z kolei woda słona i napoje słodkie mogą znacznie przyspieszyć procesy rdzewienia. Najbardziej negatywnie na elektronikę wpływają napoje słodkie i wysoko przetworzone, takie jak cola, lub napoje alkoholowe – piwo i słodkie drinki.

Naprawa iPhone po zalaniu

W profesjonalnym serwisie naprawa i czyszczenie iPhone po zalaniu nigdy nie powinna być wykonywana w pośpiechu.  Zanim w ogóle dojdzie do czyszczenia, doświadczony serwisant dokładnie przeanalizuje ślady pozostałe po cieczy. Pozwoli mu to wyciągnąć wnioski co do skali i obszarów uszkodzeń. Dopiero później powinno zostać dokonane czyszczenie za pomocą wody destylowanej (nie zawiera minerałów i nie przewodzi prądu) oraz izopopropanolu. W skrócie, proces naprawy iPhone po zalaniu przebiega następująco:

  • Rozłożenie obudowy iPhone.
  • Dokładna analiza śladów zalania, pozwalająca ustalić potencjalne szkody. Wzrasta również szansa na poprawne usunięcie wszystkich usterek.
  • Umycie podzespołów za pomocą wody destylowanej, która nie przewodzi prądu.
  • Usunięcie śladów korozji z użyciem izopropanolu.

Jeżeli jest taka konieczność, to w między czasie jeszcze zostają wymienione części uszkodzone, na części nowe.

AppleFresh – zalany iPhone

U nas bezstresowo naprawisz swoje urządzenie. Nie jesteśmy serwisem, który spieszy się wymieniać całe moduły - jesteśmy elektronikami którzy wielokrotnie podejmują się naprawy konkretnej części, a nie wymiany całości. W wielu przypadkach takie postępowanie pozwala zmniejszyć koszty całej usługi. Doskonale znamy budowę i specyfikację urządzeń iPhone, zarówno tych starszych generacji, jak i nowych modeli.

Dysponujemy dostępem do części zamiennych, który pozwala nam na szybkie dokonanie naprawy lub wymiany – bez konieczności długiego czasu oczekiwania. Posiadamy niezbędną chemię stosowaną do oczyszczania osadu powstałego w wyniku zalania. W swoich serwisach posiadamy profesjonalne myjki ultradźwiękowe oraz narzędzia do diagnostyki - w tym mikroskop elektroniczny.

W naszym serwisie poprawne i kompleksowe usunięcie uszkodzeń powstałych w wyniku cieczy jest objęte gwarancją i pełną odpowiedzialnością naszej firmy! W razie jakichkolwiek pytań o usługę, jej przebieg, czy indywidualną diagnozę, zapraszamy do kontaktu pod numerem 22 599 42 31.